Technologijos
2019 10 21 VITP

Lietuviai lazeriais supjaustyti galės pačias trapiausias medžiagas

Supjaustyti ploną grūdinto stiklo lakštą ar itin ploną silicio saulės elementą – vis dar didelis iššūkis. Tik nebe lietuviams iš lazerinių technologijų klasterio TOOLAS. Čia dirbančios įmonės sutelkė žinias ir netrukus pasiūlys pasaulinei rinkai itin sudėtingas trapių medžiagų pjaustymo technologijas, kurios atvers naujas galimybes tokioms pramonės šakoms, kaip saulės modulių gamyba.

Antrus metus vykusiame tarptautiniame fotonikos verslo renginyje „Baltic Photonics 2019” bene aktyviausiai žiniomis dalinosi lazerinio mikroapdirbimo technologijų klasteriui TOOLAS priklausančios bendrovės, kurios aktyviai gilinasi į trapių paviršių lazerinio sudalinimo technologijas, lazerinių įrengimų valdymo programinės įrangos gamybą bei specializuotų dangų technologijas.

Vienos iš klasterio įmonių „Direct Machining“ vadovas Tadas Kildušis sako, kad galimybė lazeriais kurti specialius funkcinius paviršius atveria neregėtas galimybes pramonei.

Hibridinė lazerinio paviršių fabrikavimo technologija leidžia sukurti medžiagas su unikaliomis funkcinėmis fizikinėmis ir optinėmis savybėmis: itin gerai drėgmę atstumiančius paviršius, spalvotus fotoninių kristalų paviršius, absoliučiai šviesą sugeriančias medžiagas, trintį mažinančius ir sukibimą didinančius paviršius, elektrai laidžias ir kartu optiškai skaidrias medžiagas.

„Ši lazerių pramonės sritis dar tik įgauna formą ir lietuvių įmonės yra šių technologijų vystymo priešakyje. Šiandien mes su viena Kinijos lazerinių sistemų gamintoja kuriame specifinę programinę įrangą elektronikos, skirtos mobiliesiems telefonams, gamybai. Mūsų pritaikymas turėtų padidinti gamybos efektyvumą apie 20%“, – pasakoja „Direct Machining“ vadovas Tadas Kildušis.

Pasak specialistų, lazerių suteikiamos naujos galimybės keisti paviršių savybes ir pjaustyti itin trapias struktūras atvers neregėtas galimybes saulės modulių gamintojams. Jos leis sukurti žymiai efektyvesnius saulės elementus, kurie sugers daugiau energijos, nei šiandien rinkoje esantys pažangiausi elementai. Kartu saulės elementai galės būti unikalių, specifinių formų, nes paprastesnis lazerinis trapaus silicio pjaustymas leis tai, kas šiandien neįmanoma arba labai brangu.

Egidijus Vanagas, kitos klasterio bendrovės „Evana Technologies“ vadovas sako, kad nuo šiol TOOLAS su trapių paviršių lazerinio sudalinimo technologijomis aktyviau žengs į JAV rinką, kur paklausa šioms inovacijoms didžiausia.

„Taip, iki šiol daugiau dirbome su Kinijos rinka, bet situacija keičiasi ir nuo šių metų stipriname bendradarbiavimą su tokiomis Europoje veikiančiomis JAV įmonėmis, kaip „Thorlabs“. Tikslingai judame į ypatingai uždarą Europos medžiagų apdirbimo rinką, skirtą mikroelektronikos pramonei. Ten galimybės didžiausios“, – sako Egidijus Vanagas, „Evana Technologies“ vadovas.

Aivaras Kazakevičius, „Evana Technologies“ atsakingas už silicio lazerinio sudalinimo technologijos vystymą, pabrėžia bendradarbiavimo ne tik su užsienio, bet ir su Lietuvos įmonėmis naudą – jau planuojama apjungti patirtis ir pajėgas naujų bendrų produktų kūrimui.

Ateinančiais metais TOOLAS įmonės planuoja aktyviau dirbti su bendru klasterio produktu – lazerinio mikroapdirbimo technologijomis, jų komercinimu, taip pat teikti paslaugas ir per Visorių skaitmeninių inovacijų centrą, nes smulkioms įmonėms inovatyvių technologijų įsigijimas kartais būna per didelė finansinė našta, o inovacijų centras suteikia galimybę specializuotose laboratorijose išbandyti naujausias technologijas be didesnių investicijų.

Lietuvos lazerių asociacijos duomenimis, sektoriaus vertė Lietuvoje siekia 130 mln. EUR. Šiandien Lietuvoje veikia 40 su lazeriais susijusių bendrovių, 80% jų sukuriamos produkcijos eksportuojama. Prognozuojama, kad didelis kasmetinis sektoriaus augimas leis jau 2025 m. Lietuvoje lazerių pramonėje sukurti per 1% vidaus BVP.

Renginį „Baltic Photonics 2019” organizuoja Visorių informacinių technologijų parkas su partneriais. Renginio rėmėjas Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra.