Technologijos
2024 02 22 VITP

Darni ekosistema – būtina lietuviškus lazerius kuriantiems mokslininkams

Lietuva – lazerių šalis. Šis teiginys ne tik nuskamba Lietuvą pristatančiuose vaizdo įrašuose ar pasaulinių parodų kontekste, bet ir atsispindi čia veikiančių įmonių veikloje. Ne taip lengva būtų rasti mokslinę laboratoriją, kurioje nebūtų lietuviško lazerio.

1983 m. Prof. A. P. Piskarskui Vilniaus universitete įkūrus lazerių mokyklą pavyko surasti ir pritraukti talentingus jaunus mokslininkus, kurių dalis tęsė akademinę karjerą, o kiti paliko universitetą ir įkūrė lazerių gamybos įmones. Svarbus vaidmuo teko prieš maždaug 30 metų susikūrusioms pirmosioms Lietuvos lazerių įmonėms. Tai paskatino jaunus inžinerinės pakraipos žmones studijuoti fiziką, nes jie žinojo, kad, baigę šios krypties studijas universitete, turės įdomų darbą, galės pakeliauti po visą pasaulį diegdami lazerines sistemas ir gaus konkurencingą atlyginimą. Tuo metu valdžios institucijos įvertino lazerių srities potencialą ir skyrė finansavimą brangiems tyrimams. Dalyvavimas tarptautiniuose projektuose, tapimas „LaserLab Europe“ tinklo, vienijančios šio srities mokslininkus visoje Europoje nariais leido megzti partnerystes su mokslininkais iš kitų universitetų ir prisidėjo garsinant Vilniaus universitetą visame pasaulyje.

Plačiau apie priežastis, lėmusias lazerių mokslo atsiradimą VU, femtosekundinių ir atosekundinių lazerių subtilybes ir panaudojimo galimybes, mokslo ir verslo bendradarbiavimo svarbą – Vilniaus universitetas straipsnyje.

VšĮ Visorių informacinių technologijų parkas koordinuoja fotonikos ir lazerinio mikroapdirbimo technologijų klasterį Toolas, kuris jungia įmones ir organizacijas, veikiančias lazerių ir šviesos technologijų, informacinių ir kosminių technologijų, robotikos ir elektronikos technologijų srityse ir vykdančias bendrus projektus. Daugiau informacijos apie klasterio veiklą: toolas.eu