Inovacijų dirbtuvės
2021 04 26 VITP

Komandų tarpiniai rezultatai 17 sezono pusiaukelėje

Keturios intensyvios savaitės informacijos paieškai, surinktų duomenų analizei, konferenciniams skambučiams ir idėjų generavimui studentų komandų pasirinktų iššūkių sprendimams. Balandžio 21 dieną nuotoliniame Inovacijų dirbtuvių 17 sezono Mid-term renginyje 9 komandų atstovai pasidalino per šį laikotarpį nuveiktais darbais.

Lietuvos etnokosmologijos muziejus bene vienas įdomiausių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Gerai matantys žmonės apsilankę muziejuje gali pasigrožėti Visatos vaizdais ir patyrinėti eksponatus. Neregiams muziejus gali pasiūlyti tik gido pasakojimą. The sky touch komandos iššūkis – pateikti sprendimus, kaip neregiams „pamatyti“ eksponatus ir vaizdus ir perduoti reginčiųjų patirtį neregintiesiems: „Per šį mėnesį mums pavyko atlikti apklausą bei išsamią neregių ir silpnaregių poreikių analizę, sugeneruoti ~30 idėjų muziejaus ekspozicijai pritaikyti, rasti bendradarbiavimo galimybes su keliomis įmonėmis, suorganizuoti pokalbius su edukatoriais, Lietuvos aklųjų bibliotekos ir Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais, suplanuoti seminarą apie aklųjų bei silpnaregių integraciją kultūrinėje veikloje ir kelis šios grupės atstovų vizitus muziejuje, kurių metu bus gaunamas grįžtamasis ryšys apie idėjų pritaikymo tinkamumą.“

Gamybinės įmonės, turinčios platų produktų asortimentą, susiduria su iššūkiu, kaip efektyviai supakuoti skirtingų gabaritų gaminius transportavimui. Pakuojant naudojami mediniai padėklai, termo maišai, apsauginiai karkasai, kartoninės dėžės ir kitos pakavimo medžiagos. Net dvi komandos Gamybos kodas ir Rekuperatoriai sprendžia UAB Salda pateiktą iššūkį ir apžvelgė, kas šiuo metu yra aktualu, kokios medžiagos rinkoje yra naudojamos pakavimui bei  kokias būtų tinkama naudoti. Įmonės pateikto iššūkio tikslas – sukurti standartizuotą pakuotę, kuri padėtų sutaupyti laiko, mažintų medžiagų sąnaudas ir neigiamą poveikį aplinkai, todėl po apsilankymo įmonėje studentams kilo naujų idėjų, kaip palengvinti pakavimo procesą, šiuo metu yra kuriami 3D modeliai bei atliekamos kainos ir stipruminės analizės.

SPICA komanda spręsdami UAB Sargasas iššūkį sėkmingai išnagrinėjo rinką ir esamas sistemas, įžvelgė jos spragas ir kombinuojant kelias sistemas rado joms sprendimus, išsirinko komponentus. Kariai treniruotėse naudoja 2012 m. sukurtą Laser Tag sistemą. Studentų komanda siekia sukurti lietuvišką Laser Tag sistemą, kuri spręstų šiuo metu naudojamos amerikiečių MILES problemas ir padėtų kariams efektyviau treniruotis.

Šiuolaikiniuose pastatuose vis dažniau atsižvelgiama į efektyvų elektros energijos, vandens, oro ir kitų išteklių vartojimą. UAB Iamus daiktų interneto (IoT) sprendimų pagalba pastatuose esančių įrenginių duomenys kaupiami ir nuskaitomi nuotoliniu būdu. Siekiant didesnio išteklių vartojimo efektyvumo pastatuose, reikia surinkti duomenis, prognozuoti energetines pastato sąnaudas, o taikant dirbtinį intelektą būtų galima atlikti surenkamų energetinių duomenų analizę ir pateikti energetinių sąnaudų prognozes, todėl komanda EcoPastatAI ne tik išanalizavo HVAC (pastatų mikroklimato sistemos) darbą, rado trūkumus ir sprendimus jiems pasitelkiant machine-learning modelį (Reinforcement learning), bet ir susidėliojo planą, kaip testuoti tą modelį, bei apmokyti simuliuojant HVAC darbą.

RADP united komanda, sprendžianti UAB Columbus Lietuva Klientų savitarnos portalo (KSP) iššūkį, atliko apklausą svarbiausių įmonės klientų, sužinojo reikalingiausias savitarnos portalo funkcijas ir pradėjo kurti portalo prototipą, kuriame jau yra prisijungimo langas, autentifikaciją ir pagrindinis puslapis. Šio kuriamo portalo tikslas – atliepti visus klientų poreikius ir jų aptarnavimas „vieno langelio” principu.

Užsakant jautrius temperatūros svyravimams produktus (pavyzdžiui, kvepalus ar veido kremą) šaltos žiemos ar karštos vasaros metu į paštomatus, kyla rizika, kad produktas dėl išorinės  temperatūros poveikio, praras savo savybes. MB Data Style inovatyvios technologijos – paštomatai su kontroliuojama vidaus  temperatūra (toliau – išmanus paštomatas) galėtų išspręsti šią problemą bei užtikrintų bekontaktį prekių perdavimo būdą. Iššūkį priėmusiai komandai Švurjeriams siekiant šio tikslo per mėnesį pavyko ne tik išsigryninti įmonės lūkesčius, atlikti pasaulio rinkos ir konkurentų analizę, bet ir užmegzti kontaktus su pirmaisiais klientais.

Komanda SpaceY bendradarbiauja su UAB Juodosios gulbės technologijos ir kuria autonominę robotinę ranką „robohands“, pagrįstą dirbtiniu intelektu. Studentai išanalizavo ir atrinko kelis robotinės rankos dizainus, sukūrė greito robotinių rankų prototipavimo įrankį su kuriuo toliau vystys robotinę ranką. „Robohands“ suteiktų galimybę mažųjų ir vidutinių palydovų operatoriams efektyviai prisidėti sprendžiant nuolat daugėjančių dirbtinių žemės palydovų kiekiui kosmose ir atsirandant naujoms su eismo kontrole bei palydovų eksploatacija susijusioms problemoms, tokioms kaip kosmoso šiukšlės, palydovų techninė priežiūra ar aptarnavimas (angl. „in-orbit servicing“).

 

Trumpai apie Inovacijų dirbtuves:

VšĮ Visorių informacinių technologijų parkas jau devintus metus vykdo Inovacijų dirbtuvių programą, kuri skirta įmonėms, norinčioms gauti įžvalgų ir idėjų kuriant naujus arba tobulinant esamus produktus ir paslaugas, susipažinti su gabiais ir motyvuotais studentais.

Daugiau informacijos: inovacijudirbtuves.lt