Unikali muziejaus ekspozicija pritaikyta neregiams ir silpnaregiams
Lietuvos etnokosmologijos muziejus turbūt vienas įdomiausių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje, o jo 80 cm skersmens mėgėjiškiems poreikiams pritaikytas teleskopas yra vienas iš didžiausių Europoje. Gerai matantys žmonės apsilankę muziejuje gali pasigrožėti Visatos vaizdais ir patyrinėti eksponatus. Neregiams muziejus gali pasiūlyti tik gido pasakojimą. Vien tik Lietuvoje yra apie 4 tūkst. neregių, dar apie 15 tūkst. – silpnaregiai, kurie prastai mato ir su akiniais. Lietuvos etnokosmologijos muziejus iškėlė ambicingą uždavinį, kaip perteikti kosminio pasaulio žavesį ir paslaptingumą regėjimo negalią turintiems žmonėms.
Uždavinį ėmėsi spręsti magistro ir doktorantūros studenčių komanda „The sky touch“. Inovacijų dirbtuvių dalyvės aktyviai rinko medžiagą, lankėsi muziejuje, rengė nuolatinius susitikimus su muziejaus ir neįgaliųjų atstovais, aptarė galimus sprendimo būdus, juos testavo. Komanda atliko interviu su Lietuvos ir užsienio įstaigomis ir apklausė 13 neregių ir silpnaregių centrų bei 12 muziejų, organizavo mokymus muziejaus personalui, kuriuose ir pačios pasisėmė žinių apie neregių ir silpnaregių poreikius.
„The sky touch“ pasiektas rezultatas pranoko lūkesčius. Komanda atsižvelgdama į neregių poreikius sukūrė bendrųjų Lietuvos etnokosmologijos muziejaus ekspozicijų pritaikymo koncepciją, kurią sudaro net 22 idėjų rinkinys. Dalis idėjų buvo įgyvendintos jau praktikos metu bei buvo išbandytos neregių ir silpnaregių (žr. nuotraukų galerija).
„The sky touch“ sukurta ekspozicijos koncepcija apima įvairius pojūčius – lytėjimą, uoslę, klausą bei siūlo didelę medžiagiškumo įvairovę. Komanda pagamino įdomiausių muziejaus eksponatų 3D kopijas iš plastiko, šiaudų, gintaro ir kt. medžiagų. Tai leidžia muziejaus lankytojams taktiliniu būdu susipažinti su muziejaus eksponatais ir pažinti įvairias medžiagas.
Vienas iš įdomiausių sprendimų – 6 skirtingų planetų / palydovų kvapų kolekcija, sukurta komandos narės, studijuojančios Biochemijos doktorantūrą Vilniaus universitete. Taip pat komanda padovanojo muziejui naują eksponatą – Baltažiedį vairenį. Tai 1982 metais pirmą kartą pasaulio istorijoje nesvarumo sąlygomis užaugintas augalas nuo sėklos iki sėklos. Šį eksperimentą atliko Lietuvos mokslininkai.
„The sky touch“ padėjo Lietuvos etnokosmologijos muziejui užmegzti ryšius su įvairiais partneriais. Įmonė „3D Creative“ įgyvendino muziejaus eksponatų skenavimą 3D technologija ir parengė brėžinius 3D spausdinimui. Taip pat prie projekto prisidėjo Fizinių ir technologijos mokslų centras, kuris padovanojo teleskopo lęšiukus, su kuriais gali susipažinti ir neregiai bei silpnaregiai. Prie komandos rezultatų prisidėjo ir būrys kitų partnerių, kurie padėjo pagaminti eksponatų kopijas iš įvairių medžiagų.
Komandos „The sky touch“ darbą gerai įvertino tiek muziejaus vadovas, tiek nepriklausoma komisija, tiek regos negalią turinčių žmonių atstovai. Komanda užėmė pirmą vietą Inovacijų dirbtuvių sezono uždarymo renginio metu ir laimėjo 900 Eur piniginį prizą. Lietuvos etnokosmologijos muziejaus direktorius teigia, kad “turime puikų rezultatą: spausdintas 3D eksponatų kopijas, specialiai pagamintus eksponatus, planetų atmosferų „kvapus“, ir visa kita, kuo džiaugiasi ir regintieji mūsų lankytojai, ypač mažiausieji. Tikime, kad įgytą patirtį ir toliau plėtosime savo muziejuje, pasidalinsime su kitomis kultūros įstaigomis”. Vilniaus Vilkpėdės bendruomenės regos negalią turinčių žmonių kolektyvas nuoširdžiai padėkojo už labai interaktyvią ekskursiją ir pacitavo vieną grupės narę: „Buvo taip nuoširdžiai ir aiškiai pasakojama, kad viskas ir aklam buvo aišku“.