
VILNIUS TECH kurs pažangios pavaros prototipą nanopalydovams
Vilniaus Gedimino technikos universitete (VILNIUS TECH) pradėtas Europos kosmoso agentūros (EKA) finansuojamas mokslinis projektas, kurio metu Antano Gustaičio aviacijos instituto (AGAI) ir Mechanikos mokslo instituto (MMI) mokslininkai kartu su verslo partneriais kuria pažangios pjezoelektrinės pavaros prototipą nanopalydovų optinio ryšio sistemai valdyti. Ši pavara leis itin tiksliai kontroliuoti lazerio spindulio kryptį laisvosios erdvės optinėse ryšių sistemose.
Pasak projekto vadovo Lauryno Šišovo, pjezoelektrinės pavaros yra itin tinkamos kosmoso technologijoms dėl savo didelės kampinės skiriamosios gebos, greitaveikos ir kompaktiškumo. Be to, jos yra elektromagnetiškai švarios, kas ypač svarbu kosminėse misijose. Projektui svarbą patvirtino ir Lietuvos kosmoso startuolis UAB „Astrolight“, kuris prisijungė kaip partneris.
EKA projektai suteikia Lietuvai galimybę stiprinti savo pozicijas tarptautinėje kosmoso bendruomenėje, pritraukti investicijas ir kurti aukštos pridėtinės vertės technologijas. 2024 m. EKA finansavimą gavo aštuoni Lietuvos mokslo ir verslo projektai, tarp jų – ir VILNIUS TECH iniciatyva, kuriai numatyta dalis beveik 1 mln. eurų paramos.
Plačiau apie projektą: VILNIUS TECH
Nuotrauka – VILNIUS TECH
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) – VšĮ Visorių informacinių technologijų parko dalininkas, inovatyvus Lietuvos universitetas, ugdantis kūrybiškus aukštos kvalifikacijos specialistus. Universitetas lyderiauja technologijos mokslų srityje ir užtikrina šiuolaikines, į darbo rinką orientuotas studijas.