Renginiai
2020 11 24 VITP

Praūžė ActInSpace hakatonas, išrinkta stipriausia komanda atstovauti Lietuvą

Š.m. lapkričio 13 -14 dienomis 5 pasaulio žemynuose, 40 šalių ir 61 mieste vyko tarptautinis kosmoso technologijų hakatonas „ActInSpace ®“. Net 2300 žmonių susibūrė į 534 komandas 24-ioms valandoms kurti sprendimus CNES, EKA ir kitų „ActInSpace®“ partnerių iškeltiems iššūkiams, naudojantis jų patentais ir technologijomis. Hakatone daugiausiai dalyvių buvo studentai (72 proc.), samdomi darbuotojai (16 proc.), verslo savininkai (7 proc.), darbo ieškantys asmenys (4 proc.) ir kt. (1 proc.).

Lietuvoje tarptautinio hakatono iššūkius spręsdami varžėsi 34 dalyviai – net 8 komandos, kuriose dirbo inžinerijos, informacinių technologijų ir gamtos mokslų studentai (78% studentai, 81% iki 25 metų amžiaus, 92% vyrai).

Šeštadienio vakarą, po 24 valandų hakatono iššūkiams spręsti skirto laiko, komisijos sprendimu, Lietuvą tarptautiniame „ActInSpace® 2020“ finale, kuris įvyks 2021 m. Prancūzijoje ir jo metu bus išrinkti geriausi šių metų projektai, atstovaus ActInSpace Lithuania nugalėtojų komanda „GIFO“.

Daugiau informacijos apie visus „ActInSpace“ 2020 m. finalininkus ir jų projektus, kurie varžysis dėl pagrindinio prizo – Airbus A310 ZeroG parabolinio skrydžio: ActInSpace finalininkai

 

Hakatono Lietuvoje nugalėtojai ir specialiųjų prizų laimėtojai:

Nugalėtojų komanda „GIFO“ pasirinko spręsti „Agence Innovation Defence“ iššūkį “AID03 – Power Lasers” ir pateikė inovatyvų kosminių šiukšlių pašalinimo sprendimą kaip, naudojant palydovą su impulsiniu didelės galios artimųjų infraraudonųjų spindulių lazeriu, Žemojoje Žemės orbitoje pašalinti šiukšles jų nesuskaidant į smulkesnes dalis.

Komanda „0x10F2C” pristatė sprendimą Airbus iššūkiui “AIRBUS01 – Fight for Climate Change” ir buvo apdovanota specialiuoju Kauno mokslo ir technologijų parko (KMTP) įsteigtu prizu – galimybę pasinaudoti net 3 mėn. nemokamu inkubavimu KMTP bei dalyvauti verslo pre-akseleravimo programoje EVOLUT 4.0.

„0x10F2C“ kalbėdami apie pasirinktą iššūkį, teigia: „<…> itin sunku rasti patikimos informacijos šaltinių, kurie padėtų įvertinti situaciją, ar nurodytame objekte verta įrenginėti saulės jėgainės sistemą“, todėl savo sprendimui pritaikė hakatono partnerių pateiktus palydovinius meteorologinius duomenis, juos įvertino kaip papildomus gyvenamojo namo stogo parametrus. Su itin maža paklaida buvo apskaičiuotas saulės jėgainės galimas poreikis ir eksploatacija skirtingų sezonų metu, konkrečiam vartotojui, žinant jo suvartojamą elektros kiekį ir gyvenamą vietą.

Komanda „Is there life on mars?“ pristatė sprendimą Europos kosmoso agentūros iššūkiui ESA06 – Give me a hand! ir laimėjo specialųjį Vilnius Tech Antano Gustaičio aviacijos instituto prizą – pilotavimo pamoką su instruktoriumi realiame skrydžio treniruoklyje, kuriuo savo įgūdžius tobulina tikri pilotai.

„Is there life on mars?“ sprendę “ESA06 – Give me a hand!” iššūkį, turėjo sukurti itin didelį pritaikomumą turintį prototipą, kurio pagalba Mėnulio bazėje astronautai vilkintys specialiais kostiumais, kurių komplekte yra ir storos pirštinės, galėtų atlikti įvairius valdiklių nustatymus be pirštų judesių ribojimo. Komanda išplėtojo hakatono metu kilusią idėją – pasinaudojus plaštakų detektavimo programa, sukurti prototipą, kurio pagalba plaštakos judesiai paverčiami klaviatūros, komp. pelės ar kt. įvestimi ir tokiu būdu astronauto rankos(-ų) judesiai paverčiami į reikiamos valdyti priemonės judesius.

Lietuvoje hakatoną organizavo Visorių informacinių technologijų parkas, o specialius prizus įsteigė rėmėjai Vilnius Tech Antano Gustaičio aviacijos institutas ir Kauno mokslo ir technologijų parkas. Nugalėtojus ir atstovus Lietuvai rinko ekspertų komisija:  dr. J. Nugaras (Vilnius Tech Antano Gustaičio aviacijos instituto dekanas), K. Gardžiulis (ETRONIKA inovacijų vadovas), L. Sargautis (vienas iš „NanoAvionics“ įkūrėjų) ir dr. A. Vilkauskas (KTU Mechanikos inžinerijos ir dizaino fakulteto dekanas).

„ActInSpace“ 2020 rėmė 15 tarptautinių partnerių: „Airbus“ („Gold“ partneris), SES, pasaulyje pirmaujanti palydovinių telekomunikacijų paslaugų tiekėja („Silver“ partneris), taip pat „AirZero G“, „Continental“, CLS, „Dassault Aviation“, EBAN Space, ESSP, Geo University, GSA Invest in Toulouse, Kinéis, Suez, „Ubisoft“ ir WEKEO.

Daugiau informacijos apie „ActInSpace“ hakatoną: www.actinspace.org