Verslas
2024 04 12 VITP

VITP skatina kurti kosmoso pramonės technologijas

Lietuva – maža šalis, bekraštėms kosmoso erdvėms kurianti sprendimus ir technologijas. Dar XVII a. vid. LDK bajoras ir karininkas Kazimieras Simonavičius (kartais Kazimieras Semenavičius) 1650 metais Amsterdame išleido veikalą „Didysis artilerijos menas“ (lot. Artis Magnae Artilleriae Pars prima), kuris greitai išgarsėjo visoje Europoje. Tai pirmoji pasaulyje knyga, pateikusi daugiapakopės raketos ir raketinės artilerijos sukūrimo teoriją bei brėžinius, o jos autorius yra laikomas garsiu artilerijos inžinieriumi, raketų išradėju. Trumpa Lietuvos istorija kosmose – Mokslo sriuba kartu su Inovacijų agentūra „Space HUB LT“ grupė sukurtame filmuke (žiūrėti).

Visorių IT parkas taip pat turi kosmoso istorijos pradžią – nuo 2017-ųjų, kai startuolis UAB „NanoAvionika“ prisijungė prie VITP, tai – pirmieji lietuviai, įvykdę palydovų misijas LituanicaSAT-1 ir LituanicaSAT-2 (nuo 2023 m. tapo Kongsberg NanoAvionics). Laikui bėgant VITP bendruomenės dalimi tapo UAB „Geomatrix“ – teikiantys žemės stebėjimo paslaugas iš kosmoso, kai gaunamus palydovinius duomenis susitemina ir pateikia faktinius duomenis susijusius su augalais ar dirbama žeme, miško plotais ir kt.

2019-aisiais inicijavome ir vieninteliai Lietuvoje organizuojame kasmet NASA (Space Apps Vilnius) ir kas dvejus metus Europos kosmoso agentūros (ActInSpace) hakatonus, pritraukiančius programuotojus, verslininkus, mokslininkus, dizainerius, kūrėjus, inžinierius ir kitus kosmoso srities entuziastus, taip pat šiam tikslui suburtas mentorių tinklas, vienijantis kosmoso technologijų verslo profesionalus.

2021 m. nutarta įkurti Kosmoso technologijų klasterį (skaityti straipsnį), kuris apjungdamas narių kompetencijas suteikia galimybes vystyti kosmoso technologijų verslą Lietuvoje ir užsienyje, o 2022 m. kartu su Europos kosmoso agentūra (ESA) pasirašėme verslo inkubatoriaus ESA BIC Lietuva (skaityti straipsnį) – teikiančio paramą startuoliams, veikiantiems arba norintiems veikti kosmoso technologijų srityje arba šių technologijų pritaikyme Žemėje, įgyvendinimo ir valdymo sutartį. Mažiau nei per du metus šis verslo inkubatorius Lietuvos mastu paskelbė tris kvietimus startuoliams veikiantiems arba norintiems veikti kosmoso technologijų srityje arba šių technologijų pritaikyme Žemėje. Šiuo metu ESA BIC Lietuva inkubatoriuje produktus ir paslaugas vysto 3 startuoliai – UAB Uvireso, UAB Hikos ir UAB Sensmetry. Inkubatoriui paraiškas gali teikti startuoliai arba komandos (pasiryžusios įkurti įmonę), kurių veikla susijusi su kosmoso technologijų kūrimu arba šių technologijų pritaikymu žemėje, su siekiu šias veiklas komercializuoti. Kvietimai teikti paraiškas vyksta du kartus per metus – pavasarį ir rudenį (plačiau: esabic.lt).