„Baltic Photonics“ 2022: lazerių mikroapdirbimo galimybės auga, pritaikymo spektras plečiasi
Rugsėjo 21-23 d. į tarptautinį renginį Vilniuje jau ketvirtą kartą rinkosi fotonikos technologijų ekspertai ir pažangiausių įmonių atstovai. „Baltic Photonics“ – tai kasmet vykstantis renginys, suburiantis fotonikos technologijų ekspertus ir lyderius diskutuoti apie technologijų plėtrą, pritaikymą ir iššūkius, taip pat pritraukiantis tarpsektorinių pramonės šakų atstovus aptarti pagrindines problemas ir poreikius.
Šiųmetinis renginys susidėjo iš 3 dalių: dviejų dienų konferencijos, partnerių paieškos (B2B) renginių ir ekskursijų į įmones Vilniuje. Organizatoriai džiaugiasi, kad po dviejų metų pertraukos gyvai vėl vykusiame renginyje buvo jaučiamas dalyvių susidomėjimas: perskaityta daugiau nei 20 pranešimų, atvyko lazerinių technologijų pramonės atstovai iš Vokietijos, Prancūzijos, Suomijos, Lenkijos, Šveicarijos. Vakarinių ekskursijų metu taip pat aplankytos 8 įmonės, kurios specializuojasi lazerinių technologijų pramonėje.
Renginio organizatoriai – klasteris TOOLAS, Inovacijų agentūros projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra“ (INOLINK), Lietuvos klasterių tinklas KlasterLT, Visorių informacinių technologijų parkas (VITP), Lietuvos inovacijų centras (LIC).
Lazerinis mikroapdirbimas – ateities technologija
Šių metų Baltijos šalių fotonikos konferencija skirta lazeriniam mikroapdirbimui ir jo pritaikymo būdams. Klasterio TOOLAS koordinatorė Renata Norbutaitė-Jurienė sako, jog ši tema pasirinkta neatsitiktinai: „Tai sritis, nuo kurios prasidėjo klasterio TOOLAS bendruomenė, ir kurios specifika bei bendri iššūkiai paskatino iniciuoti įmonių bendradarbiavimą“. „Lazerinis medžiagų mikroapdirbimas yra viena sparčiausiai augančių ir diegiamų technologijų įvairiems pramoniniams taikymams lustų gamyboje, paviršių struktūrizavime, elektronikoje, medicinoje. Kadangi Lietuvos lazerių gamintojų ir lazerinių sistemų integratorių imonių veikla sparčiai plečiasi, o lazerinis mikroapdirbimas yra labai perspektyvi sritis aktuali šiandieną tarptautiniu mastu, todėl renginio tema pasirinkta neatsitiktinai. Tikimės, kad su dalyviais iš Vokietijos, Prancūzijos, Skandinavijos bei kitų šalių pavyks užmegzti naujus verslo ryšius, išplėsti bendradarbiavimą su mokslo institucijomis ir paskatinti tolimesnį technologijų vystymą“, – teigia UAB „Optogama“ vadovas Tadas Lipinskas. Ši Lietuvos įmonė projektuoja ir komercializuoja lazerinius šaltinius bei optinius įrenginius medžiagų apdirbimo, mašininės regos, optinių komunikacijos sistemų bei moksliniams taikymams.
Svečiuose – didžiausių pasaulio fotonikos įmonių atstovai
Renginio pradžioje sveikinimo kalbą sakė VITP projektų vadovė Renata Norbutaitė-Jurienė. Ji pasidžiaugė nemąžtančiu dalyvių aktyvumu – šiemet kontaktų ir inovacijų konferencijoje „Baltic Photonics“ 2022 dalyvavo daugiau nei 30 Lietuvos ir pasaulio fotonikos sektoriaus įmonių ir organizacijų atstovų, įskaitant „Optogama“, „Optonas“, „Femtika“, „Light Conversion“, „Amplitude“, „Lumibird“, „Renishaw“, „Litilit“ ir kt.
Konferencijoje pranešimus skaitę kompanijų atstovai ir lazerinių technologijų mokslininkai akcentavo lazerinio mikroapdirbimo galimybių ir pritaikymo plėtrą: Lietuvos lazerių asociacijos prezidentas dr. Gediminas Račiukaitis susirinkusiems pristatė mikroapdirbimo galimybes naudojant ultratrumpų impulsų lazerius, UAB „Optogama“ atstovas Matas Plukys skaitė pranešimą apie optinio pluošto perdavimo įrenginius lazerinio mikroapdirbimo sistemoms, apie optines dangas ir jų pritaikymą kalbėjo UAB „Optonas“ atstovas Gintas Jakubėnas.
„Dvi dienas vykusios konferencijos metu pranešėjai taip pat skaitė pranešimus, susijusius su lazerinių priedų gamyba, optinėmis sistemomis ir dirbtinio intelekto panaudojimu optronikoje, lazeriniais jutikliais, lazerinių technologijų panaudojimu saugumo ir gynybos programose“, – sėkminga ryšių mezgimo patirtimi dalinosi klasterio TOOLAS atstovė R. Norbutaitė-Jurienė.
Unikali platforma plėsti veiklos geografiją
Renginio metu vyko Inovacijų agentūros koordinuojamo projekto „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (INOLINK)“ inicijuotos partnerių paieškos sesijos ir buvo organizuojamos įvairios veiklos siekiant surasti sąlyčio taškų su potencialiais partneriais.
„Fotonikos srityje veikiantys Lietuvos klasteriai ir įmonės demonstruoja puikius rezultatus. Susijungusios į klasterius Lietuvos fotonikos įmonės rodo puikų pavyzdį, ką gali veiklos sinergija. Jie konkurencingi globalioje rinkoje, bet turi dar didelio potencialo, kuriam išnaudoti būtinas įsiliejimas į naujas tarptautines vertės kūrimo grandines. „Baltic Photonics“ 2022 renginys yra unikali tarptautinio bendradarbiavimo plėtros platforma, nes užsienio įmonės turi ne tik galimybę išgirsti apie potencialių partnerių pasiekimus, bet ir iš arčiau pamatyti kur ir ką jie veikia. Plečiantis tarptautiniam partnerių tinklui auga ir viso sektoriaus galimybės, kuriamos didelio poveikio inovacijos“, – tarptautinio bendradarbiavimo svarbą akcentavo Inovacijų agentūros Proveržio sričių departamento direktorius Paulius Petrauskas.
Šių metų renginyje vykusios formalios ir neformalios partnerių paieškos (B2B) sesijos apėmė ne tik dialogams skirtas pertraukas pagrindinės konferencijos metu, bet ir vakarinius susitikimus su lazerinių technologijų lyderiais. Šių sesijų tikslas – skatinti Baltijos regiono fotonikos įmonių bendradarbiavimą, ryšius su potencialiais užsienio partneriais, o taip pat suteikti atvirą platformą aptarti vystomus produktus ir projektus, kas dažnai padeda surasti sprendimų kylantiems iššūkiams.
Renginio poveikis – tarptautinių santykių plėtra
Klasterio TOOLAS koordinatorė R. Norbutaitė-Jurienė sako, kad tokių renginių nauda – neabejotina, nes jie kasmet pritraukia naujų potencialių partnerių mūsų šalies įmonėms. Pavyzdžiui, šių metų konferencijoje pasirašyta asocijuoto nario sutartis su fotonikos srities gigantu „Lumibird“, tokiu būdu užmezgant naujus tarptautinius santykius pasaulinėje lazerių bendruomenėje.
Startuolio iš Šveicarijos Yalosys AG atstovas Sandro Schneider sakė, kad kritiniai lazerių mikroapdirbimo technologijos procesai IN GLASS buvo pasiekti su lazerių technologija iš Lietuvos. Anot jo, Lietuvoje vystomos technologijos ir Yalosys technologija IN GLASS prisidės prie ateities visuomenės pacientų gerovės. Gebėjimas surinkti mikroschemas ant stiklo nano lygmenyje gali pasitarnauti ne tik medicininių implantų gamybai, kurie skirti organų stebėjimui, bet daiktų interneto plėtrai, civilinių ir viešųjų infrastruktūros objektų monitoringui.
„Džiaugiamės, kad ši konferencija pritraukia ne tik puikiai žinomus užsienio partnerius, tačiau ir naujas verslo įmones, kurios nori susipažinti su Lietuvos fotonikos bendruomene. Ilgalaikis ir pasisekęs B2B konferencijos formatas neša daug naudos konferencijos dalyviams“, – renginio svarbą fotonikos sektoriui akcentavo klasterio TOOLAS atstovė R. Norbutaitė-Jurienė.
Partnerių paieškos sesiją Baltic Photonics 2022 renginyje organizavo projektas „Inovacijų tinklaveikos skatinimas ir plėtra (INOLINK)“. Jis skatina įmonių jungimąsi į klasterius, didina klasterių brandą, prisideda prie jų augimo bei tarptautinio bendradarbiavimo plėtros. Projektą įgyvendina Inovacijų agentūra (IA). Projekto partneris – Lietuvos inovacijų centras (LIC). Projektas finansuojamas Europos regioninės plėtros fondo lėšomis.